Geleneksel izolasyon yöntemleri günümüzde farklı metotlarla desteklenmekte ve geliştirilmektedir. Günümüzde en yapılabilir ve ekonomik olanı giydirme tip izolasyon ceketleridir. Bu ceketler buhar türbinlerinde, baca ve egzoz çıkışlarında, muhtelif ekipman gövdelerinde kullanılabildikleri üzere sıklıkla boru hatları üzerindeki vana ve flanş bağlantılarında kullanılırlar. Bu makalede boru hatları üzerindeki vana ve flanş bağlantılarında kullanılan ceketler hakkında üretimden son kullanıcıya kadar ARTNIVO tecrübelerinden yararlanarak önemli olduğunu düşündüğümüz bilgileri paylaşacağız.

Vana ve Flanş izolasyonları geleneksel olarak sökülebilir tipte dizayn edilirler çünkü bu elemanlar işletme esnasında gerek kalibrasyon gerekse tamirat veya diğer ihtiyaçlardan dolayı sıklıkla müdahaleye gereksinim duyarlar. Ceket tipi izolasyon uygulaması bu noktada akla gelen ilk çözümlerden biridir zira diğer metotlara kıyasla daha esnek ve kolay uygulanabilen bir metottur. Doğru dizayn edilen ceketler işletmelerin ısı kaybından dolayı katlandıkları maliyetleri en aza indirmektedirler. Ceket tipi uygulamalarda doğru dizayn yapabilmek için ekipman ölçülerini, ekipman içerisinden geçen akışkan sıcaklığını, dış etkenleri ve ekipmanın çalışma prensiplerini eksiksiz biliyor olmak gerekmektedir. Bu değerler sayesinde gerekli hesaplamalar yapılarak kullanılacak malzemeler seçilmektedir.

Sökülebilir vana - flanş

izolasyon ceketi

Yukarıda da belirtildiği üzere izolasyon ceketi dizaynında pek çok parametre söz konusu olmakla beraber ilgili termal ve mekanik hesaplama metotlarıyla vana ceketinin taslak tasarımı yapılabilir. Taslak tasarım esnasında ceketi oluşturacak malzemelerin özellikleri ve ölçüleri belirlenir, eldeki tüm verilerle ceketin nihai hesap tablosu oluşturulur ve tasarım tamamlanmış olur.

sökülebilir tip vana ve flanş

İzolasyonlu vana kutularının yapımı gerek imalat yöntemleri gerekse kullanılan yarı mamuller ele alındığında maliyetleri arttırmaktadır. İzolasyonlu vana kutularının bir diğer dezavantajı ise narin olmasıdır. Yani tesis işletme aşamasında iken yapılacak her bakım-onarım sonrasında performansı ve ekonomik ömrü azalmaktadır.

sökülebilinir izolasyon uygulamaları

 Vana ceketi uygulamalarında herhangi bir ekipman kullanımına ihtiyaç duyulmadığı için, dar ve erişimi kısıtlı alanlarda uygulaması basittir. Test ve Devreye alma süreçlerinde kolay sökülür ve takılır olması sebebi ile malzeme sarfiyatını minimuma çeker, söküm/takım süresinde ciddi bir avantaj elde edilir. İlk yatırım maliyetleri birçok uygulamaya göre daha düşük seviyede iken fiyat/performans konusunda da iddialı bir yöntemdir.

sökülebir tip vana

Vana ve flanşlar için sökülebilir tip izolasyon ceketleri son dönemde gelişmekte olan teknolojilerden biri olmakla beraber ciddi mühendislik hesaplamaları ve malzeme bilgisi gerektirmektedir. Firma kültürünün bir yansıması olarak ARTNİVO bu alanda uygulama tecrübesi, mühendislik anlayışı ve geniş tedarik zincirinden yararlanarak, kaliteden ödün vermeden en iyi ürün ve hizmeti müşterilerine sunmaktadır.

Aydın Akbulut
AR-GE
ARTNIVO E&C